شما اینجا هستید
آخرین اخبار » پتروشیمی مسجدسلیمان؛قوانین ودستورالعمل های زیست محیطی دراولویت کاری ماقراردارد

پایگاه خبری ایران مهر:  متاسفانه در روز دوشنبه مورخ ۱۰ خرداد مطابق با اظهارات برخی از اهالی روستاهای پایین دست مجتمع در روز دوشنبه مورخ ۱۰ خرداد  تعدادی از دام‌های آنها بعلت مسمومیت ناشی از مصرف آب رودخانه‌های پایین دست تلف شده که علت آن را ورود پساب مجتمع به رودخانه بیان داشته‌اند.
سیستم مدیریت محیط‌زیست شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان همواره در راستای حفاظت از محیط زیست و دستیابی به اهداف استراتژیک خود که همانا تولید مستمر با رویکرد توسعه پایدار و صیانت از محیط زیست است اقدام خواهد نمود. همچنین بر اساس خط مشی تعیین شده به حداقل رساندن و حذف اثرات سوء زیست محیطی، خود را متعهد به رعایت الزامات قانونی و حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اقدامات پیشگیرانه، مصرف بهینه انرژی و نیز پایبندی بر اجرای اصل پنجاهم قانون اساسی می نماید و این رویکرد از زمان ساخت و ساز تاکنون مبنای طرح ریزی و اجرای تمامی فعالیت‌ها و فرآیندها بوده است.
از مهمترین اقدامات زیست‌محیطی انجام شده در شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان در راستای کاهش آلاینده‌ها می توان به مدیریت پسماند و مدیریت پساب براساس طرح ارزیابی اولیه (EIA) از زمان ساخت و ساز تاکنون اشاره نمود. نصب سیستم‌های پایش آنلاین بر روی تمامی خروجی‌های منابع آلاینده اعم از دودکش‌ها و‌ خروجی پساب تصفیه شده‌ از دیگر اقدامات مجتمع در این راستا بوده است.
در حوزه پساب لازم به توضیح است که واحد تصفیه پساب مجتمع یکی از مجهزترین واحدهای تصفیه پساب صنایع می‌باشد‌ که با استفاده از دانش، تکنولوژی و تجهیزات به روز در ۳ بخش بهداشتی، روغنی و پروسسی احداث گردیده است.
علاوه بر این در خصوص مدیریت پساب، احداث واحد تصفیه تکمیلی RO به منظور بازیابی مجدد آب از پساب بوده که با هدف صرفه جویی در منابع آب و ساخت حوضچه تبخیری در آینده نزدیک جهت مدیریت نهایی دور ریزهای واحد تصفیه می‌باشد که در نهایت پتروشیمی مسجدسلیمان هیچگونه دورریزی به محیط نخواهد داشت.
در شرایط فعلی با توجه به این که مجتمع در مرحله اولیه تولید اوره می‌باشد و هنوز به شرایط نرمال جهت تولید نرسیده این امکان وجود دارد که به ندرت و در بعضی مواقع پساب ناشی از شستشوی واحد و همچنین سرریز مخازن حاوی آمونیاک به پساب خروجی راه یابد که این امر در شرایط اولیه تولید در تمامی مجتمع‌های تولیدی کود اوره امری طبیعی می‌باشد.
در خصوص موضوع اخیر با دستور مستقیم مدیرعامل محترم اقدامات لازم انجام گرفته و چنانچه نتایج نشان دهد که علت تلف شدن دام ها مربوط به پساب مجتمع می‌باشد در کمترین زمان ممکن خسارات وارده به دامداران محترم جبران خواهد شد. ضمن این که شرکت جهت انجام طرح خوداظهاری با آزمایشگاه‌ معتمد محیط زیست قرارداد منعقد نموده است که نتایج مستقیماً به اداره محیط زیست ارسال می‌شود.
در خاتمه خاطرنشان می سازد مدیریت محترم شرکت جناب آقای دکتر داودی و‌ تیم‌ متخصص مجموعه همواره رعایت قوانین و دستورالعمل های مربوطه و همچنین الزامات زیست محیطی در اولویت کاری قرار داده و از هرگونه پیشنهادات و انتقادات در راستای بهبود سطح کیفی عملکرد خود استقبال می نماید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| خبری-تحلیلی-ایران مهر مسجدسلیمان