• تاریخ: ۱۳۹۸-۰۳-۱۷
  • شناسه خبر: 3450

آموزش شاهنامه خوانی توسط زوج شاهنامه خوان و نقال برای اولین بار در مسجدسلیمان

آموزش شاهنامه خوانی توسط زوج شاهنامه خوان و نقال برای اولین بار در مسجدسلیمان برای اولین بار در شهرستان مسجدسلیمان آموزش شاهنامه خوانی و نقالی در زورخانه پوریای ولی و مجموعه فرهنگی هنری تاریخی هزارویکشب برگزار گردید. مین ...

آموزش شاهنامه خوانی توسط زوج شاهنامه خوان و نقال برای اولین بار در مسجدسلیمان

برای اولین بار در شهرستان مسجدسلیمان آموزش شاهنامه خوانی و نقالی در زورخانه پوریای ولی و مجموعه فرهنگی هنری تاریخی هزارویکشب برگزار گردید.
مینا حقانی و علی اکبری فر تنها زوج شاهنامه خوان تخصصی زورخانه ای در ایران هستند که کار آموزش را در مجموعه ی هزارویکشب در شهرستان مسجدسلیمان برای کودکان و نوجوانان و با هدف اشاعه فرهنگهای غنی در زادگاه خود انجام دادند.مینا حقانی در این ارتباط به خبرنگار ما گفت: من و همسرم بعد از سالها پژوهش و تجربه در زمینه نقالی و شاهنامه خوانی آموزش شاهنامه خوانی را از سال ۹۵ برای اولین بار در زورخانه پوریای ولی با شیوه ای خاص و تخصصی شروع کردیم هدف ما از این کار ترویج شیوه های نوین آموزشی و گنجاندن مفاهیم اخلاقی و تربیتی و تلفیق آن با فرهنگ غنی کشورمان است آموزشهای ما فقط مختص شاهنامه نبوده وطی این دوره ها موضوعات و مفاهیم تربیتی متفاوت و ترکیبی از ورزش ،نقاشی ،نمایش ،سخنوری ،کارگروهی و……‌را آموزش می دهیم.
حقانی در ادامه افزود:ما در آموزشهایمان قصه گویی با استفاده از نقاشی، اجرای داستانها به صورت نمایش ،بکارگیری تخیل و توانمندی کودکان با نقاشی و تصویر پردازی قصه ها ،افزایش حافظه شفاهی و تصویری ،تغییر اصلاح رفتار با ادبیات کهن ،آشنایی با مفاهیم و اشعار شاهنامه ،آشنایی با شیوه های نقالی،آموزش تخصصی سبک شاهنامه خوانی زورخانه ای و تقویت همکاری و هماهنگی در کودکان با شاهنامه خوانی گروهی را در نظر گرفته ایم.
حقانی در پایان افزود:امیدواریم بتوانیم با ادبیات و ورزش و اخلاق موجود در هنرهای نمایشی از جمله شاهنامه خوانی و مولاناخوانی و… فرهنگ غنی و اصیل ایران زمین را حفظ و به آیندگان منتقل کنیم.